BRING ON THE MAGIC!

1.1.22

Drzewo Życia

Drzewo Życia jest jednym z najbardziej powszechnych symboli obecnych, w mniej lub bardziej wyrazistej formie, w każdej kulturze i mitologii. W religioznawstwie znane jako Axis Mundi (Oś Świata) reprezentuje magiczne centrum, z którego życie lub dana cywilizacja, bierze swój początek.
Możemy śmiało stwierdzić, że ma to swoje uzasadnienie w naszym współczesnym naukowym podejściu - rośliny poprzez proces fotosyntezy tworzą tlen i atmosferę, dzięki czemu inne żywe organizmy na Ziemi, w tym człowiek, mogą istnieć.
W niektórych regionach Europy, głównie na wsiach, do dziś stawia się przybrane kwieciem słupy majowe, będące symbolem odradzającej się na wiosnę przyrody.

Słowa klucze: życie, energia, witalność, istnienie, byt, początek, podstawa, centrum

***
Sumeryjskie Drzewo Życia 

 

(Oryginał 2500-2200 p.n.e. British Museum, Londyn)

Najwcześniejszy znany nam rysunek przedstawiający drzewo życia. Dwie postacie to: po lewej kobieta z towarzyszącym jej wężem, po prawej mężczyzna, w boskiej postaci - o czym świadczy nakrycie głowy z rogami. Drzewo to palma daktylowa, uprawiana ówcześnie w Sumerze. Przez długi czas cylinder nazywany był popularnie Sumeryjskim Adamem i Ewą. Drzewo symbolizuje eliksir życia a jego owoce są owocami wiedzy. Metalowy cylinder odciskano na wilgotnej glinie, którą później suszono w wysokiej temperaturze.

To najwcześniejsze znane nam wyobrażenie Edenu, ogrodu bogów, zwanych w Sumerze Annunaki. W późniejszym okresie Sumer został podbity przez semickich Babilończyków, a w efekcie po tzw. niewoli babilońskiej idea ta trafiła do Hebrajczyków i została zapisana w Starym Testamencie.

***

Asyryjskie Drzewo Życia


Mówiono, że w Eridu, pierwszej stolicy świata, leżącej tuż na dzisiejszą Zatoką Perską, gdzie niegdyś wpływały dwie rzeki, Eufrat i Tygrys, bogowie ulepili z gliny człowieka. Bóg nieba Anu dał mu kształt a tchnieniem obdarował Enki, władca wodnych przestworzy. W centrum Eridu stała świątynia poświęcona Enki, zwana domem mądrości, gdzie rosło magiczne drzewo kiskana. Jego strażnikami są Tammuz, bóstwo wegetacji i Szamasz, bóg słońca oraz ptak Zu, w skrzydlatym dysku.

Po podboju Sumeru powstało królestwo Akkadu, które rozpadło się na dwa rywalizujące obszary - Babilon na południu i Asyrię na północy. Najsłynniejszym królem asyryjskim był Assurbanipal, który zgromadził największy zbiór starożytnych dzieł literackich - bibliotekę w Niniwie. Władca znał języki sumeryjski i akkadyjski oraz zagadnienia astronomiczne i matematyczne. Powyższe wyobrażenie Drzewa Życia pochodzi z sali tronowej króla Assurbanipala w Kalakh (Nimrud).

***
Nordycki Irminsul

Irminsul - historycznie związany głównie z Saksonami, jest typowym symbolem Axis Mundi, jego nazwę tłumaczy się  jako Wielki Słup. W Skandynawii znany jest Yggdrasill, centralne drzewo łączące dziewięc światów, lecz nie zachowały się żadne jego wyobrażenia.

***
Słowiańskie Drzewo Życia


Znany motyw ludowy z drzewem i zazwyczaj dwoma ptakami na jego szczycie, lub dwoma kogutami u podstawy jest znany na całym obszarze wschodniej Europy. Jest prawdopodobnie echem starych legend, z których, przykładowo, jedna pochodzi z Karpat Wschodnich. Mówi o dwóch ptaszkach siedzących na dębie, "ongiś na początku świata, kiedy nie było nieba ni ziemi, tylko sine morze" i radzących jak świat stworzyć. Docierają do dna morza i stamtąd biorą potrzebny budulec, ziarnko piasku po ziarnku piasku i tak powstaje ziemia.
***

Drzewo Życia - G.Klimt



Jedno z najbardziej znanych dzieł malarskich - Drzewa Życia Gustawa Klimta.

Obraz powstał w 1909 roku, w najbardziej twórczym akresie artysty. Klimt chciał przedstawić swoją wersję popularnego symbolu.Znajdujemy tu trzy postacie po obu stronach drzewa a w jego gałęziach mnóstwo znaków i detali geometrycznych. W jego tworzeniu, podobnie jak w innych obrazach, Klimt hojnie wykorzystywał marmur, złoto, srebro i kamienie szlachetne.

INVOCATIVE

INVOCATIVE