Symbole solarne są jednym z najczęściej występujących motywów kulturowych na całym świecie od zarania cywilizacji. Słońce nie było jednak najważniejsze dla człowieka od zawsze.
Przez tysiąclecia ludzie zainteresowani byli bardziej Księżycem i gwiazdami w swych zbieracko- łowieckich poszukiwaniach niż dziennym blaskiem. Dopiero z rozwojem rolnictwa zaczęto zwracać uwagę na rolę Słońca jako czynnika kierującego i kreującego pory roku, jakże istotną sprawę dla wegetacji roślin.
Dawca światła, życiodajnej energii, boska siła pozwala jednak rosnąć zarówno cierniom na bagnach jak i kwiatom w ogrodzie. Jest więc także postrzegane w bardziej rozwiniętych cywilizacjach jako symbol sprawiedliwości, bezinteresowności, w tym zarówno bezwzględności jak i bezwarunkowej miłości.
Zazwyczaj pierwsze dzieła wychodzące spod rąk najmłodszych to rysunki uśmiechniętego słońca. Najokazalsze budowle starożytności mają swe powiązania ze wschodami i zachodami Słońca o określonych porach roku. Słońce od dawna kojarzone jest więc, nie tylko w astrologii, jako przejaw samoświadomości i indywidualnej kreatywności.
.
.
W pojawiających się przeróżnych kontekstach, najbardziej powszechnym i nowoczesnym jest powiązanie symboliki solarnej z władzą, statusem społecznym, tzw. byciem na świeczniku, czy to w polityce czy na jakiejkolwiek innej scenie życia.
Słowa klucze: status, władza, uwaga, twórczość, kreatywność, moc, opieka, protekcja
***
Słońce Mezopotamii
W Mezopotamii (Sumerze, Akkadzie, Asyrii, Babilonie) bogiem Słońca był Shamash. Dawcą prawa, sprawiedliwości i boski zbawiciel. Słynny król Hammurabbi stworzył pierwszy na świecie kodeks prawa, zainspirowany bogiem - słońcem jako ucieleśnieniem sprawiedliwości. Na rycinie mamy przedstawienie Shamasha przyjmującego hołd. W centralnej części jest jego najbardziej znany symbol - ośmioramienna gwiazda w kręgu.
***
Słowiański Kołowrót
Kojarzony głównie ze Słowianami wschodnimi (Ukraina, Rosja) jest stałym elementem zdobnictwa etnicznego na tych terenach od niepamiętnych czasów. Stylistycznie powiązany z czteroramienną swastyką, wykorzystaną przez Nazistów, a obecną na obszarze od Indii Północnych po Szkocję. Oba symbole są graficznym przedstawieniem kolistego ruchu słońca, Słońca w ruchu, per se, a więc jego aktywności, zarazem zmienności czasu i przemijalności jak wiecznych powrotów, cykliczności zdarzeń.
***