BRING ON THE MAGIC!

9.2.13

SZTUKA

Wielcy malarze w swojej pracy oprócz talentu wykorzystują inspirację. Bez niej żadne wielkie dzieło nie mogłoby powstać. Inspiracja - ulotna, wrażliwa, bosko-diabelska siła, której - wydawać by się mogło - nie można przywołać w każdej, pożądanej chwili... a jednak.

Artyści nazywa swoją inspirację "Muzą". 
Muzy obecne są w każdej dziedzinie życia, która związana jest z jakimkolwiek tworzeniem, stwarzaniem, a nie tylko  - mechanicznym odtwarzaniem rzeczywistości. Odszukajmy nasze Muzy... bowiem kiedy działamy pod wpływem inspiracji wszystko wydaje się układać w magiczny sposób, wszystko nam sprzyja...


Kultowy obrazek Aubrey Beardsley'a, angielskiego ilustratora i malarza z końca XIX wieku.


 BIZZARIE 1624
Zadziwiająco nowoczesne abstrakcje włoskiego rysownika z... epoki baroku.









Fragment grafiki z dziennika Leonarda Da Vinci (1452 -1519), której inspiracją były przeprowadzane przez niego osobiście i w samotności sekcje zwłok.

DURER - CZTEREJ JEŹDŹCY APOKALIPSY
Wiele prac A. Dürera naznaczonych jest ideą końca świata, który - jak wierzono - miał nastąpić około roku 1500. Świat się nie skończył, ale pewna epoka - tak. Czy niemiecki artysta to przewidział?







Japońska sztuka komiksu z charakterystycznymi dużymi oczami postaci rozwinęła się na tle kultury Zen, dążącej do prostoty kształtu i formy.

OGRÓD ZIEMSKICH ROZKOSZY cz. I
Fragment środkowej części Ogrodu Ziemskich Rozkoszy, tryptyku mistrza Hieronima Boscha - czyli sezon truskawkowy zawsze na czasie.






W magicznym kręgu swawoli, swobody, nagości i przyjemności.
 
W życiu Paula Cézanne'a, jak w życiu większości z nas, przyszły chwile refleksji nad jego końcem...








Cudownie minimalistyczny Krajobraz wiosenny Konstantina Somova, rosyjskiego malarza, ilustratora, grafika z okresu secesji...






Autoportret Jana Matejki w wyobrażeniu kultowego błazna.
Obraz nawiązuje do utraty przez Polskę Smoleńska... czyli - jak to historia lubi się dziwnie powtarzać...





Barokowe wyobrażenie rzymskiego boga granic, pokoju i sprawiedliwości.
"Nieskończone są kondygnacje duszy ludzkiej - trzeba tylko umieć brnąć nieustraszenie w głąb - albo się zdobędzie swój własny szczyt, albo się zginie."




"Od biedy zły duch przeniósł się w sferę sztuki i wciela się dziś w zdegenerowanych, perwersyjnych artystów." Takim się Witkacy, sam postrzegał, współtwórca bohemy.


Cztery żywioły z zaginionej - acz niezapomnianej - grafiki Stanisława Wyspiańskiego. Ziemia, Woda, Powietrze, Ogień, w magicznym porządku.







INVOCATIVE

INVOCATIVE