Współczesne kino rzadko jednak sięga po motywy głębsze niż znana nam rzeczywistość. Dawne mity i legendy sięgały daleko w niezaorane chruściska umysłowych przestworzy. Opowiadały o emocjach Wiatru, Ziemi, Wody; przedstawiały świat rzeczy i idei - dla nas martwy - w formie żywych postaci, posiadających swoje historie i własną moc.
Wedug legend kabalistycznych Asmodeusz jest synem króla Dawida i żeńskiego demona Agrat Bat Mahlat. Jeden z siedmiu głównych demonów w Goecji.
CELTIC DRAGON
Węzły i więzy to znak rozpoznawczy sztuki celtyckiej. Te dwa smoki powiązane są ze sobą na znak miłości, szacunku i przyjaźni.
Anatolijska Wszechbogini, popularna w Cesarstwie Rzymskim. Z jednej strony jako protektorka miast i porządku, z drugiej - patronka dzikich instynktów.
Kultywowane przez Ludzi-Ptaków (archanioły Mezopotamii) Drzewo Życia przeszło niezwykłe transformacje - od ogrodu Edenu do kabały i symbolu krzyża.
Z głębokich więzów przyjaźni znani byli Wikingowie, widoczni w kręgu. Znani byli też z łupieżczych wypraw i dlatego słowo fiend (ang. diabeł) jest jak najbardziej na miejscu...
Egipski bóg nieba, wyobrażany jako sokół. Syn Ozyrysa i Izydy, był uosobieniem władzy królewskiej i całego kraju. Pomaga "rozwinąć skrzydła".
Tzw. Cernnunos z Gundestrup, czyli "celtycki" leśny jogin, legendarny mentor (jako Hern) Robin Hooda; w towarzystwie dwóch innych, mniej znanych postaci, Pani i Pana.
PAZUZU
Figurki czteroskrzydłego demona pochodzącego z Mezopotamii miały chronić przed nieprzyjaciółmi i niepowodzeniami...
Statutetki Buddhy są w Azji powszechnym symbolem szczęścia i dobrobytu. Ten Ognisty Buddha sprzyja także osobom na ścieżce rozwoju duchowego.
Motyw z Gotlandii - wyspy na Bałtyku - z czasów przed-wikingowskich. Podobne wizerunki - kobiety z dwoma wężami znane są od prehistorii w wielu miejscach świata...
Zmodernizowana rycina z XV wieku. Dla tych co sięgają głębiej po wiedzę i doświadczenie ;)